Granuliniai katilai ir jų ypatybės

Granuliniai katilai

Dabartiniu metu yra didelė įvairių granulinių katilų pasiūla. Vartotojui, kuris pirmą kartą su tuo susiduria, sunku išsirinkti. Kiekvienas iš mūsų yra savo srities specialistas ir tikrai nenorime gilintis ir ieškoti informacijos apie granulinius katilus ir gaišti savo laiką. Tačiau tam, kad Jūs galėtumėte išsirinkti Jums tinkantį katilą, mes pamėginome aprašyti esamų rinkoje, taip pat ir mūsų siūlomų katilų charakteristikas.

Tiesiai į katilą įmontuojami degikliai

Pagal degiklio principus katilai yra skirstomi: katilus su tiesiai įmontuojamais degikliais ir katilus su šnekiniu padavimu degikliai.  Tiesioginio įmontavimo degikliai buvo sukurti siekiant pritaikyti degiklį bet kuriam katilui. Taip būtų galima jį įmontuoti netgi į užsakovo turimą katilą. Tokio degiklio naudingumo koeficientas siekia 99 proc. Tačiau toks degiklis gali deginti tik medžio granules, be to granulės turi būti aukštos kokybės.  Įmontuojami degikliai sustoja, jei granulėse susidaro šlakas (dėl jose esančių priemaišų). Geriausia tokiuose degikliuose deginti 6 mm aukštos kokybės medžio granules.

Degiklis su šneku

Degikliai su šnekiniu padavimu yra įvairių tipu. Galimas padavimas iš apačios arba iš šono. Tokie degikliai pasižymi tuo, kad gali deginti 6, 8 ar netgi (pagal gamintoją) iki 12 mm granules. Jie nebijo mažų akmenėlių ir nekokybiškų granulių. Dėl patikimesnio degimo proceso, katilo sustojimas yra mažiau tikėtinas. Kai kurie tokiu principu sukurti degikliai gali deginti šiaudų granules, grūdus ir saulėgrąžų granules arba kitą biomasę (priklausomai nuo konstrukcijos). Tokio degiklio remonto kaštai yra nedideli, o gedimo tikimybė  labai maža. Todėl tokių degiklių ilgaamžiškumas yra pakankamai didelis.

Granulinių katilų savybės

Tačiau neužtenka pasirinkti katilą vien pagal degiklį. Turėtumėte atkreipti dėmesį į kuo didesnį katilo  naudingumo koeficientą, nes tai lemia mažesnes kuro sąnaudas. Dauguma katilų gamintojų deklaruoja labai aukštą naudingumo koeficientą, bet reikėtų patikslinti kurią kuro rūšį deginant buvo pamatuotas katilo naudingumas.

Jeigu katilas degina malkas, anglį ir granules, tai tokio katilo naudingumo koeficientas yra žemesnis, nes dažniausia nutylima, kad naudingumo koeficientas apie 90 proc. buvo pasiektas deginant anglį. Deginant granules, kurių kaloringumas mažesnis, suprantama, ir katilo galingumas ir naudingumo koeficientas sumažės. Todėl nors į tokį katilą bus įstatytas 99 proc. naudingumo koeficiento granulinis degiklis, bendras sistemos naudingumas bus žemas.

 Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad Jūsų katilas niekada nedirbs esant pastoviai 80 °C temperatūrai. Jis veiks nuo 60 iki 80 laipsnių, o naudingumo koeficientas matuojamas prie nominalios galios, aišku, kad prie mažesnės temperatūros ir naudingumo koeficientas bus mažesnis.

Didesnis šilumokaitis užtikrina ir mažesnę dūmų temperatūrą į kaminą, o tai reiškia, kad šiluma neišeina pro kaminą. Patartina, kad išmetamų dūmų temperatūra būtų iki 20 °С aukštesnė už katilo temperatūrą. Todėl dabartiniuose aukšto efektyvumo katiluose katilui dirbant įprastiniu režimu (nominaliu pajėgumu ) dūmų temperatūra svyruoja nuo 60 iki 95 laipsnių.

Kai kurie gamintojai į vidų įstato akumuliacinę talpą, tačiau tai nėra atitikmuo dideliam šilumokaičiui. Be abejonės, jei katilo vandens tūris mažas, tokiam atvejui labai praverčia papildoma akumuliacinė talpa.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į produkto degimo temperatūrą. Deginant kurą virš 1100 laipsnių viskas sudega iki galo, o tai sumažina dūmų emisiją (aplinkos užterštumą) bei padidina naudingumo koeficientą (aukštesnė degimo temperatūra). Tokia temperatūra gali būti pasiekta dviem būdais: 1) keramikinis įdėklas, kuris sumažina degimo plotą, todėl susidaro oro sūkuriai, kurie geriau palaiko degimą; 2) dviguba oro padavimo sistema, kur pirmas oro padavimas vyksta degiklyje, o antras vyksta už jo.  Įprastų katilų degimo temperatūra siekia apie 800 laipsnių, o tokių patobulintų katilų kartais iki 1200 laipsnių.

Renkantis katilą reikia atkreipti dėmesį, kad jis degintų daugiau kuro rūšių. Dažnai žmonės renkasi kombinuotą katilą, kuriame galima būtų deginti  granules, malkas, ir anglį. Tačiau reikia atsiminti, kad kombinuotų katilų naudingumo koeficientas žymiai mažesnis negu biokatilų (katilai deginantys tik tai biokurą), nes jų duomenys yra pateikiami dažniausiai pagal anglį. Taip pat reikia suprasti, kad šiuose katiluose galima deginti daugiausia iki 15 proc.   drėgmės  kurą, todėl deginant malkas, jos turi būti gerai išdžiovintos. Deginant neišdžiovintas malkas trumpės katilo ilgaamžiškumas, apauga šilumokaitis, krenta naudingumo koeficientas. Perėjus prie granulių katilas dirbs neefektyviai ir sąnaudos bus ženkliai didesnės. Gal tokiam kurui kaip malkos, reikėtų pasirinkti malkas deginantį katilą?

Priklausomai nuo gamintojo, galima pasirinkti katilus, kurie degina linų, šiaudų ir medžio granules. Tai gali jums atpiginti kūrenimo kaštus.  Kodėl vienas katilas gali deginti šiaudų granules, o kitas ne, lemia degiklio konstrukcija.  Pavyzdžiui, tiesioginė kuro padavimo sistema su šneku gali deginti bet kokį kurą, nes susiformavus šlakui jis yra išstumiamas į peleninę, degiklis automatiškai išsivalo. Tokie katilai dažniausia degina grudus, šiaudų granules ir kitą biomasę.

Renkantis katilą atkreipkite dėmesį į tai kiek kartų į metus Jums teks jį valyti. Jeigu katilas neturi  automatinio šilumokaičio  valymo įrenginio, katilą reikės valyti vieną kartą į mėnesį ( tai užtruks apie 10-30 min). Jei katilas turi automatinę išvalymo sistemą, tai reikės daryti vieną kartą į metus. Priklausomai nuo gamintojo, degiklius reikia valyti kas savaitę, mėnesį arba kas tris mėnesius.

Katilo  valymo intervalai bei sudėtingumas priklauso nuo šilumokaičio, degiklio konstrukcijų, kuro kokybės, katilo darbo reguliavimo. Lengviau valyti vamzdinę konstrukciją, sunkiau plokštuminę.

Didelį vaidmenį atlieka ir automatika. Labai patogu, kai katilo informacija pateikiama dideliame vaizduoklyje su paaiškinamais. Privalumas, jei katilas turi grįžtamo vandens temperatūros daviklį. Tokiu būdu jis apsaugo save nuo rasojimo - kol katilas neįkais iki tinkamos temperatūros šiluma nepaduodama į patalpas.  Jei to nėra, būtina termostatu ar kitais būdais užtikrinti ne mažesnę kaip 50 laipsnių grįžtamą temperatūrą. Esant drėgnesniam kurui (gali būti granulės ir grūdai) - patartina net 55 laipsniai. Gerai, kai katilas valdo šildymo bei karšto vandens kontūrus ir tai reguliuojama nuo lauko temperatūros. Kai kuriuose katiluose yra montuojamas liamda zondas. Tai prietaisas, kuris matuoja deguonies kiekį išmetimo sistemoje ir derina katilo oro padavimą, priklausomai nuo kuro kokybės, šilumokaičio užterštumo ar kamino traukos. Tai leidžia sutaupyti iki 5 proc. kuro per sezoną, tačiau norint užtikrinti teisingą liamdą zondo veikimą, jį reikia dažnai valyti. Dažniausia patartina liamdą zondą montuoti dideliuose, daug kuro deginančiose sistemose (virš 20 t į sezoną).

Saugumas - vienas iš svarbesnių kriterijų renkantis katilą. Reikia atsižvelgti į tai ar katilas turi CE sertifikatą, nes tiriant katilus ir išduodant CE sertifikatą inspektoriai įvertina daugybę faktorių, įtakojančių katilo saugumą. Taip pat svarbu, kad pirmą katilo paleidimą atliktų kvalifikuotas meistras.

Didelį dėmesį reikia atkreipti į katilo surinkimo kokybę, kaip atrodo suvirinimo siūlės, taip pat katilo izoliaciją. Geriau patikrinti, ar tikrai katilas visas izoliuotas ir vata tvarkingai sudėta, nes tai sumažins šilumos nuostolius.

Vienas iš svarbesnių aspektų perkant katilą yra pardavėjo kompetencija. Geriausiai pakonsultuoti ir  visus katilo darbo ypatumus paaiškinti galės pardavėjai, kurie patys naudojasi parduodamais katilais. Tokie pardavėjai geriau žinos katilo darbo niuansus ir daugumą iškilusių problemų galės išspręsti telefonu, todėl nereikės kviesti meistro į namus. Kurį  katilą Jus bepasirinktumėte (pigesnį ar brangesnį), jis bet kokiu atveju veiks (skirtumas gali būti tik naudingumo koeficiente, kokybėje ir t.t), nes tai yra gamyklos gaminys. Tiesiog protingiausia pirmą katilo paleidimą patikėti gamyklos atstovui, nes tai užtikrina garantiją bei teisingą katilo darbą.

Atminkite, kad Jūs geriau žinote savo poreikius už pardavėją, bet svarbu, kad pastarasis sugebėtų pasiūlyti Jums labiausiai tinkančią prekę.