Granulinių krosnelių parinkimas

Šiuo metu rinkoje yra labai daug granulinių krosnelių gamintojų, todėl galutiniam vartotojui sunku išsirinkti krosnelę. Mes tikimės, kad šis straipsnis padės Jums apsispręsti dėl pirkinio ir tokiu būdu palengvins Jums parinkimo procesą.

Krosnelę galima apibūdinti kaip mažą šilumos šaltinį (kieto kuro katilą), kuris gali būti sumontuotas gyvenamojoje patalpoje ir kuris nereikalauja papildomos apdailos.

Granulinė krosnelė - tai krosnelė, kuri degina medžio granules. Tokios krosnelės gali būti orinės, ortakinės, konvekcinės ir vandeninės.

Renkantis krosnelę reikia nuspręsti, kokiu būdu Jūs norite sušildyti patalpas. Ar Jūsų patalpų plotas didelis, ar yra daug kambarių ir t. t. Jei patalpos nedidelės, galima šildytis orine krosnele, kuri pučia šiltą orą patalpoje, kurioje yra sumonuota. Jei patalpų plotas didesnis ir yra daugiau kambarių, arba net ir keli aukštai, su tokia krosnele neprišildysime viso ploto. Tada reikėtų rinktis ortakines krosneles su ventiliatoriais. Tokiu atveju šiluma tiekiama į kitas patalpas ortakiais ir išpučiama jau kituose kambariuose. Vandeninė krosnelė gali apšildyti ne tik didesnį plotą, bet ir namą, kuriame yra labai daug kambarių. 

Didėlį dėmesį reikia atkreiptį į dizainą. Krosnelė turi būti tokia, kuri Jums patiktų. Tai nėra katilas, tai daiktas, kuris stovės Jūsų svetainėje ir Jūs jį matysite kiekvieną dieną bei jį matys Jūsų svečiai. Todėl toks daiktas turi džiuginti Jūsų akį kiekvieną dieną ir niekados neatsibosti. Dėl to, kad sunku nuspėti kliento skonį, rimti gamintojai savo asortimente turi labai didelę įvairovę, pradedant nuo dizaino ir baigiant įvairiomis spalvomis bei apdailos spendimais. Jeigu Jūs neišrinkote Jums patinkančios krosnelės, Jūs visada galite įsigyti granulinį židinį ir padaryti apdailą patys.

Renkantis krosnelę reikia apžvelgti ir jos vidų, kokios detalės yra sumontuotos krosnelėje. Pirmiausia nesirinkite krosnelės, kuri neturi ištraukimo ventiliatoriaus, o dūmai išeina savaime. Kadangi įrengimas stovi svetainėje, čia neturi būti jokių dūmų. Tam, kad degimas būtų gražus ir nejuoduotų stiklas, reikia reguliuoti trauką, o to neįmanoma pasiekti be ištraukimo ventiliatoriaus.

Orinės krosnelės turi turėti ištraukimo ventiliatorių bei ventilaitorių, kuris ima orą iš patalpos iš išpučia orą toje pačioje patalpoje. Rekomenduojame neįsigyti labai galingų, virš 12 kW produktų, dėl to, kad norint pasiekti tokį galingumą, vienu ventiliatoriumi pučiant vienoje patalpoje reikia galingo ventiliatoriaus, o tai jau sukelia triukšmą patalpose. Žinoma, gerų gamintojų oro ventiliatorių greitį galimą mažinti ir tokiu būdu sumažinti triukšmą, bet tokiu būdu mažinama krosnelės galia. Rinkoje jau yra vietinės orinės konvekcinės krosnelės, kuriose oras eina savaime be ventiliatoriaus, tokiu būdu sumažinamas triukšmas patalpose.

Ortakinės krosnelės būna arba su vienu ortakio pajungimu arba su dviem ir daugiau. Kartais tokios krosnelės turi vieną galingą ventiliatorių ir prie jo pajungiama daug ortakių, o kartais kiekvienam ortakiui po ventiliatorių. Žinoma, geriausia pasirinkti pastarąjį variantą. Yra krosnelių, kurios turi net tris ventiliatorius, vienas pučia orą ten, kur jis stovi, kitas į vieną ortakį, o dar kitas į kitą ortakį. Toks sprendimas yra geresnis, nes tokiais atvejais ventiliatoriai  ne tokie galingi ir kelia ne tokį didelį triukšmą, lyginant su krosnelėmis, kuriose yra vienas galingas ventiliatorius. Taip pat yra daugiau valdymo galimybių, Jūs galėsite reguliuoti ventiliatorių įjungimą ir išjungimą pagal patalpų temperatūrą, tokiu būdu taupant kurą. Vėl gi nerekomenduojame rinktis galingų krosnelių dėl jų keliamo triukšmo. Kai krosenlė yra iki 12 kW ir turi 3 ventiliatorius, triukšmas yra tiek mažas, kad netrukdo  net miegoti.

Vandeninės krosnelės gali būti ir didesnės, nes jos neskleidžia triukšmo. Geresnių įmonių tokio tipo krosnelės turi ir cirkuliacinį siurblį, sumontuotą viduje, todėl tai sumažina pajungimo kaštus. Kai kurios krosnelės turi  ventiliatorių, pučiantį toje vietoje, kur įrengta krosnelė, greitam kambario sušildymui.

Renkantis krosnelę reikia atkreipti dėmesį į tai, kad krosnelė turėtų šilumokaičio išvalymo mechanizmą. Tai yra didelis patogumas, nes krosnelės yra nedidelių gabaritų ir jų vamzdeliai greitai užsikemša, todėl jei nebus išvalymo mechanizmo, kiekvieną savaitę reikės rankiniu būdu valyti. Tuo tarpu čia išvaloma automatiškai pajudinus svirtelę. Rekomenduojame neieškoti pilnos automatikos, nes  krosnelės valymo metu kyla triukšmas, o  automatinis valymas gali įsijungti ir naktį.

Dar vienas labai svarbus parametras yra dinaminė valdymo sistema.  Tą turi  ne kiekviena krosnelė ir ne visi iki galo supranta, kas tai yra. Mūsų parduodamose krosnelėse tai vadinama RDS (Ravelli dynamic system), kitose yra kitoks pavadinimas. Tai yra sistema, kuri pastoviai užtikrina reikalingą oro kiekį degimo proceso metu. Tokia krosnelė turi oro paėmimo vamzdelį, kurioje yra sumontuoti du temperatūros davikliai. Veikiant ištraukimo ventiliatoriui, yra traukiamas oras iš patalpos (arba iš kitur),  kad palaikytų degimą. Davikliai nuskaito oro temperatūrą ir pagal temeperatūros skirtumą išskaičiuojamas oro greitis vamzdyje. Žinant vamzdžio diametrą ir oro greitį, programa išskaičiuoja, koks oro kiekis dalyvauja degimo procesu metu.  Dūmtraukio aukštis, alkūnių skaičius, krosnelės dūmavamzdžių skersmuo ir t.t.,  visa tai yra statinis sistemos pasipriešinimas. Statinį pasipriešinimą mes galime atreguliuoti ir be RDS sistemos, parinkus didesnį ar mažesnį ventiliatoriaus darbą vieną kartą. Dinaminis sistemos pasipriešinimas - tai trauka (ji keičiasi nuo oro sąlygų), granulių byrimo netolygumas (šnekas nepastoviai tokiom pat porcijom duozoja granules), šilumokaičio užterštumas ir t.t. Šių kintamujų mes negalime kontroliuoti, nes tai prikaluso nuo daugelio faktorių, todėl ir buvo sukurta sistema RDS. Ši sistema, kai nustato, kad oro paėmimo greitis vamzdelyje sumažėjo dėl traukos ar dėl katilo užterštumo, automatika didina ventiliatoriaus greitį ir atvirkščiai, kai oro greitis padidėja, automatika mažina ventiliatoriaus greitį, tokiu būdu oro kiekis, dalyvaujantis degime, bus vienodas. Aišku tam, kad sistema suprastų, koks turi būti oro greitis per paėmimo vamzdelį, pirmą kartą tai turi atiderinti užsakovas arba geriausiai pardavėjo techninis atstovas su dūmų analizatoriumi, kad degimas būtų kuo gražesnis ir taupesnis. Ši RDS sistema yra patikima ir atspari gedimams, nes priešingai „liambda zondui“ ji yra sumontuota ant šviežio oro paėmimo vamzdžio. Ši sistema ne tik palaiko švarų ir optimalų degimą, bet ir apsaugo krosnelę.

RDS sistema katilams nėra tokia svarbi, negu krosnelėms. Taip yra dėl to, kad katilas turi labai dideles dūmų praėjimo angas, tuo tarpu krosnelės dūmavamzdžiai yra labai mažo diametro ir jie užsiteršia labai gretiai ir jei nebūtų RDS sistemos, tai krosnelė suodžiuotų ir degimas būtų negražus ir juoduotų stiklas.

Automatika ir valdymas taip pat yra labai svarbūs. Labai patogu, kai krosenlė gali valdyti temperatūrą vienoje, antroje ar trečioje patalpoje įjungdama ar išjungdama ventiliatorių. Taip pat patogu, kai yra dieninis, savaitinis, valandinis valdymas, kai krosnelė stovi, arba kai veikia.  Kartais patogi ir GSM sistema, per mobilųjį telefoną duoti leidimą krosnelei užsikurti. Vandeninės krosnelės turi valdyti ir karštą vandenį, radiatorių arba akumuliacinės talpos temperatūrą. Kuo platesnė automatika, tuo daugiau galimybių ji teikia parenkant komfortišką temperatūrą ir daugiau taupo granules. Todėl būtinai atkreipkite dėmesį, ką galima valdyti su automatika, ir ką galima stebėti.

Labai svarbu, kad krosenlė turėtų stiklo išvalymo sistemą. Tai suteikia stiklui švarumą ir stiklas niekada nejuoduoja. Pigiose krosnelėse Jūs to galite  nerasti. Taip pat švarų degimą palaiko ir sumontuota keramika pakūroje ir RDS sistema, kurias taip pat rasite ne kiekvienoje krosnelėje.  Pajuodęs krosnelės stiklas svetainėje  nėra labai estetiškas vaizdas.

Kaip ir kievienam daiktui, krosnelei reikalingas tam tikras aptarnavimas. Šiuo metu daug pardavėjų net nežino, ką jie parduoda, kaip paleisti krosnelę ir kaip ją valdyti. Todėl labai svarbu, kad krosnelę įsigytumėte pas kompetetingą pardavėją, kad po to netektų jos keisti, o gal netgi išmesti ir įsigyti kitą. Ar pardavėjai yra pakankamos kompetenecijos lengva įsitikinti renkantis krosnelę. Kalbant su pardavėju ir užduodant techninius klasimus dėl valdymo ir katilo konstrukcijos bei galimybių galima lengvai atskirti specialistą. Tai leis Jums sutaupyti ir toliau eksploatuojant krosnelę, nes jei kažkas neveiks, tai kompetetingo specialisto galima paklausti ir dažniausiai telefonu išspręsti problemą. Tuo tarpu jei pardavėjas bus nepakankamai kompetetingas, jam teks važiuoti į vietą ilgai aiškintis, o tai atsilieps Jūsų kišenei.

Žinoma, kaip ir kiekvienas daiktas, krosnelė turi būti sertifikuota. Galite paklausti kiek sertifikatų turi krosnelė ir siūlome bent jau atsižvelgti į pagrindinius  CE, EN14785, EN13240, TUV. Šie sertifikatai apriboja gamintoją ir priverčia jį pagaminti krosnelę pagal standartus o tai yra: saugumas, ekologiškumas, aukšto naudingumo koeficientas, kokybė.

Pabaigai norėtume truputį užsiminti apie galios parinkimą.  Galią reikia parinkti pagal Jūsų namo poreikį, tačiau jeigu Jums patiko šiek tiek galingesnė krosnelė, tai nepergyvenkite,  galite rinktis ir ją, ji tikrai nebus per galinga. Kievienos krosnelės inerciją, jei yra sumontuota gera valdymo automatika, galima suvaldyti arba su ventiliatoriais, arba  daviklių pagalba išsijunginėjant ir įsijunginėjant krosnelei automatiškai pagal poreikį. Taip pat kiekvieną degiklį galima atreguliuoti mažesnei galiai.

Mes tikimės, kad šis straipnis Jums padėjo apsispręsti renkantis krosnelę ir sutaupė daug Jūsų laiko. Sėkmės.